Fotbal, Liga a IV-a – play-off. Meci cu patru eliminați la Chiscani

• Victoria Traian a câștigat la scor, 12-0, partida cu ACS Comunal Cazasu • victorie fără joc pentru Viitorul Cireșu

În etapa a 7-a a turneului play-off al Ligii a IV-a, s-au disputat două partide. Jocul de la Urleasca nu s-a disputat pentru că echipa vizitatoare, Viitorul Galbenu, nu s-a prezentat la meciul cu Viitorul Cireșu.

Liderul, Victoria Traian, s-a impus la scor de handbal, 12-0, în partida de pe teren propriu cu ACS Comunal Cazasu, golurile fiind marcate de C. Pascu (min. 3), Recuci (min. 7, 47), Mogoș (min. 10, 54), Goleanu (min. 20, 24), Olaru (min. 31), A. Buzatu (min. 50, 65), M. Ion (min. 52), Rancea (min. 60).

Jocul cel mai interesant al acestei runde era cel de la Chiscani, între Sportul din localitate și Daous Dava, miza fiind locul al 3-lea la finalul competiției. Radu Fătu (min. 16) l-a învins pe Cristea și echipa gazdă conducea cu 1-0.

Îm minutul 28, pentru loviri reciproce, Sgîrcitu de la gazde și V. Baciu de la oaspeți au fost eliminați. Oaspeții puteau egala dar mingea șutată de B. Baciu (min. 31) a lovit bara porții apătate de Tunea. Silviu Manole a dublat avantajul gazdelor în minutul 37, iar la faza imediat următoare Balaban a fost eliminat iar Daous Dava a rămas în 9 jucători. Manole a marcat pentru 3-0, în minutul 48. Oaspeții au mai avut o șansă de a marca, dar Simion (min. 56) nu a reușit să-l învingă pe Tunea. Manole (min. 68) a marcat pentru 4-0. În minutul 73 Zărnescu a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben. Până la finalul partidei, pentru gazde au mai înscris Streche (min. 75), Toader (min. 90) și Cazacu (min. 92) iar Sportul Chiscani are asigurat locul al treilea în acest sezon competițional.

Sportul Chiscani: Tunea – Stroe, V. Durbacă, M. Pascu, Fătu – Sgîrcitu, Luca, Streche, Sima – Manole, Dinescu. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Hîncu, Pană, Cazacu, G. Ioniță, Dragnea, Ene, Gavrilă, Toader, Stoian.

Daous Dava Brăila: Cristea – B. Baciu, V. Baciu, V. Ioniță, Zărnescu – Căpriță, I. Dima, Andrieș, Ștefan – Balaban, A. Crăciun. Pe raportul de arbitraj au mai fost trecuți: Voncilă, Dragnea, Nicolau, Sterian, Simion.